sobota, 3 grudnia 2011

Implantacja krok po kroku

Pierwszy etap - konsultacja implantologiczna

Celem pierwszego etapu jest pozyskanie jak najwięcej informacji nt. stanu zdrowia pacjenta, warunków anatomicznych panujących w jamie ustnej, występowania Chorób , przyjmowania leków, przyczyny utraty zębów a przede wszystkim oczekiwań pacjenta. Dlatego pierwszy etap składa się z badania stomatologicznego, analizy zdjęć rtg oraz rozmowie z pacjentem. Celem badania stomatologicznego i analizy zdjęć rtg (pantomografu), które można wykonać w moim gabinecie,  jest wykluczenie wszelkich ognisk zapalnych, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia i niepowodzenia zabiegu.
Poza tym na podstawie zdjęcia pantomograficznego lekarz ocenia warunki kostne i planuje leczenie. Czasami aby prawidłowo wszczepić implant potrzebne są dodatkowe zabiegi podnoszące jakość i ilość kości. Zaliczamy do nich:

Na tej wizycie implantolog Marek Gatz określa ilość implantów, ich długość i średnicę. Wyjaśnia również wszystkie wątpliwości pacjenta dotyczące leczenia implantologicznego, jak również przedstawia ewentualne alternatywne metody odbudowy braków zębowych.

Drugi etap - zabieg chirurgiczno-implantologiczny

Wszczepienie implantu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W moim gabinecie pacjenci znieczulani są aparatem WAND . Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga narkozy o którą często pytają pacjenci na konsultacji. Sam zabieg nie dostarcza nieprzyjemnych wrażeń jedynie przy mnogiej implantacji oraz przy konieczności wykonania zabiegów okołoimplantacyjnych (podniesienie zatoki, zabiegi sterowanej regeneracji kości, przeszczepianie bloczków kostnych) wydłużający się czas zabiegu wpływa na zmęczenie i znużenie zabiegiem odczuwalne przez pacjenta jako nieprzyjemną dolegliwość. W czasie zabiegu jedyną nieprzyjemną dolegliwością może być wibracja towarzysząca przygotowaniu miejsca pod implant. Zabieg wszczepienia jednej śruby trwa ok. 15-30 min. ,Jeżeli wszczepiam więcej zębów oraz  gdy wykonuję zabiegi poprawiających warunki kostne u pacjenta (zabiegi sterowanej regeneracji kości, zabiegi podniesienia zatoki szczękowej i inne) wtedy czas wydłuża się nawet do kilku godzin. Implantacja jest mniejszą ingerencją niż usunięcie na przykład zgorzelinowych korzeni zęba, gdzie mamy do czynienia z wysiewem bakterii do krwioobiegu . Implant jest absolutnie sterylny i dodatkowa osłona antybiotykowa zapewnia bezpieczeństwo naszemu organizmowi. Zabieg polega na przecięciu dziąsła , odsłonięciu kości wyrostka zębodołowego a następnie na wywierceniu otworu, w który wkręca się implant.  Implanty po wkręceniu w zabiegach dwuetapowych pokrywamy dziąsłem i zaszywamy. Wszczepionego implantu nie widać a dowodem ingerencji lekarza są szwy, które zastają usunięte po 10-14 dniach. W okresie gojenia, czyli przez 3 miesiące pacjent użytkuje swoje dotychczasowe uzupełnienie protetyczne, ewentualnie uzupełnienie tymczasowe wykonane przed implantacją. 
Zabiegi wszczepiania implantów dzielimy na :
Jednoetapowy
Zabieg jednoetapowy ma tę podstawową zaletę, że ingerujemy tylko jeden raz w tkanki otaczające implant. Zabiegi te możemy jednak wykonać wówczas gdy pacjent ma idealne warunki kostne oraz po wkręceniu implant ma stabilizację pierwotną powyżej 35Ncm. Po wprowadzeniu implantu zamiast śruby zamykającej przykręcamy śrubę gojącą lub tymczasowy łącznik na którym lekarz mocuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne (koronę, most lub protezę). Tymczasowe uzupełnienie protetyczne w postaci korony wyłączamy ze zgryzu aby nie powodować ruchomości implantu podczas wgajania. Natomiast protezy (mocowane z reguły na stałe do implantów bądź mosty dopasowywane są tak aby nie było przeciążeń. Ostatnie badania prof. Tarnowa z USA (jednego z najlepszych implantologów na świecie)udowodniły że najlepszą metodą jest wszczepianie implantów zaraz po atraumatycznym usunięciu  zęba. Po zabiegu zębodołu nie wypełnia się materiałem kościotwórczym a rany nie zaszywa się.
W leczeniu jednoetapowym tkanki miękkie goją się i kształtują od razu w taki sposób jak tego oczekujemy wokół przyszłej stałej odbudowy protetycznej.  Przy badaniu kontrolnym - na zdjęciu rentgenowskim widać doskonale, czy wszczep bez problemów obrasta kością, czy też są jakieś komplikacje. Jeśli wszystko przebiega bez powikłań, a więc przede wszystkim nie obserwuje się ruchomości wszczepu, a wokół niego występuje zdrowa tkanka można przystąpić do prac protetycznych.
Dwuetapowy
Gdy pacjent nie ma odpowiedniej ilości kości dla bezpiecznego wszczepienia implantu chirurg zadecyduje, że korzystniej i bezpieczniej jest wykonać zabieg w wersji dwuetapowej to po przygotowaniu miejsca pod planowany implant i wprowadzeniu wszczepu zaszywamy pole operacyjne. Implant jest całkowicie zagłębiony w kości i niewidoczny - schowany pod dziąsłem. Po tygodniu zdejmujemy szwy i pacjent na 6-12 tygodni zapomina , że miał cokolwiek robione . Pozostaje oczywiście pod kontrolą stomatologa . W tym czasie wszczep "przyjmuje się" , komórki tkanki kostnej swoimi wypustkami chwytają się porów w pokrywającej implant plazmie tytanowej. Następuje tzw. osteointegracja, czyli jakby zrośnięcie się wszczepu z kością . Jest to proces długotrwały i widoczny tylko w obrazie mikroskopowym .
Na świecie istnieje wiele systemów implantacyjnych, lecz z tego tylko kilkanaście ma udowodnioną klinicznie osteointegrację na poziomie komórkowym .
To właśnie ten etap gwarantuje nam długoletnie utrzymanie implantu .
Przy badaniu kontrolnym - na zdjęciu rentgenowskim widać doskonale, czy wszczep bez problemów obrasta kością.

Niezależnie od techniki zastosowanej w okresie wgajania się wszczepu trzeba zweryfikować jego integrację wg następujących kryteriów:
  • brak ruchomości
  • występowanie zdrowej tkanki wokół wszczepu
  • niewystępowanie objawów radiologicznych rozrzedzenia kości
Trzeci etap - odsłonięcie implantów i założenie śrub gojących
Po trzech miesiącach od zabiegu przystępujemy do trzeciego etapu, czyli odsłonięcia powierzchni nośnej wszczepu. jeżeli wykonywane były dodatkowe zabiegi około implantacyjne ( np. podniesienie zatoki, przeszczepienie bloczka kostnego z jednoczesną implantacją) wówczas czas gojenia wydłuża się do 4-5 miesięcy.  Odsłonięcie implantów i założenie healingów (śrub gojących)  odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Odsłaniamy implant poprzez delikatne nacięcie błony śluzowej nad implantem. Implanty z reguły lokalizujemy na podstawie zdjęcia po zabiegu. 
Po odkręceniu śruby zamykającej zakładana jest na okres 7-14 dni tzw. śruba gojąca. Dzięki śrubie gojącej dziąsło wokół przyszłej korony jest kształtowane tak aby wyglądało naturalnie wokół przyszłej korony.


Na tym kończą się ingerencje chirurgiczne i można przystąpić do części protetycznej. Niezależnie od techniki zastosowanej w okresie wgajania się wszczepu trzeba zweryfikować jego osteointegrację wg następujących kryteriów:
  • brak ruchomości
  • występowanie zdrowej tkanki wokół wszczepu
  • niewystępowanie objawów radiologicznych rozrzedzenia kości

Czwarty etap - wyciski protetyczne

Wyciski to bardzo ważny etap w procesie wykonywania pracy na implantach. Prze pobraniem wycisku lekarz odkręca śruby gojące i przykręca do implantów transfery wyciskowe dzięki którym można będzie przenieść bardzo dokładne ustawienie i położenie implantów względem struktur anatomicznych jamy ustnej do laboratorium.
Cały proces jest dosyć czasochłonny i pacjenci skarżą się na smak masy wyciskowej. Ja używam specjalnej masy do wycisków implantologicznych - polieterowa masa IMPREGUM. Jest to jedna z najlepszych i najczęściej stosowanych mas na całym świecie. Dzięki prawidłowemu , dokładnemu przeniesieniu warunków z jamy ustnej do pracowni technik może wykonać bezbłędnie pracę protetyczną idealnie odwzorowującą utracone uzębienie pacjenta.

Piąty etap - oddanie pracy ostatecznej na implantach

Etap piąty czyli oddanie ostatecznej pracy na implantach zależy od tego ile implantów lekarz wszczepił, w jakim miejscu , jaka była kość itd. Często gdy mamy słabą kość mimo iż lekarz wszczepił dużą ilość implantów warunki anatomiczne nie pozwalają na wykonanie pojedynczych koron. Wówczas lekarz zleca technikowi wykonanie koron zespolonych lub w przypadku mniejszej ilości implantów niż brakujących zębów - zleca wykonanie mostu.
Etap piąty składa się z dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski protetyczne i ustala, w porozumieniu z pacjentem, kolor przyszłej pracy protetycznej (korony, mostu, protezy osadzonej na implantach). Dokonuje odwzorowania warunków anatomofizjologicznych poprzez pobranie kęska zwarciowego. 
Następnie technik w laboratorium protetycznym wykonuje ostateczną pracę. Praca ta składa się z elementu, który na stałe jest dokręcany do implantu - tzw. łącznika protetycznego oraz z uzupełnienia protetycznego który odbudowuje utracone zęby pacjenta (korony , mosty, protezy).
Na drugiej wizycie, z reguły po 2 tygodniach, lekarz przykręca przygotowane wcześniej przez technika łączniki do implantów

a następnie mocuje ostateczną pracę w ustach pacjenta.
Po sprawdzeniu i korekcie zgryzu leczenie jest zakończone i pacjent może się uśmiechać     .
Należy podkreślić że mimo iż leczenie implantologiczno - protetyczne jest zakończone ważne jest aby pacjent przynajmniej raz w roku zgłosił sie na wizytę kontrolną. 

 więcej na mojej stronie : www.implanty-densvip.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz